GAP Turu 5 Gün 4 Gece

GAP Turu 5 Gün 4 Gece

1. Gün / Gaziantep

Sabah Gaziantep havaalanına varış ile gezi başar. Sizi bekleyen tur rehberimizle birlikte kahvaltı için yerel bir restorana gidersiniz. İlk durağımız, dünyanın en zengin mozaik koleksiyonuna sahip müzelerinden biri olan Zeugma Müzesi'dir. Öğle yemeği molası Gaziantep şehir merkezinde verilir. Şehrin yöresel lezzetlerini tadacağınız yemeğin ardından, Gaziantep'in esli kentinde yürüyerek tura devam edilir. Yürüyüş yolu boyunca sırayla Mutfak Kültür Müzesi, birçok tarihi Kervansaray, Cami, Eski çarşı ve Bakırcılar Çarşısı gezilir. Yürüyüş turundan sonra, otelde verilecek akşam yemeğine kadarki boş zamanınızda şehri dilediğiniz gibi gezip, alışveriş yapabilirsiniz. 

2. Gün / Gaziantep - Halfeti - Adıyaman (Nemrut) 

Otelde kahvaltı sonrası, şehir merkezine arabayla bir saat uzaklıktaki Halfeti'ye doğru yola çıkılır. Rum Kalesi, Kantarma Mezrası, Saint Nerses Kilisesi, Barsavma Kilisesi, Halfeti'nin asma köprüsü ziyaret edilir. Bir kısmı sular altında kalan Halfeti'nin görülmesi gereken diğer yerleri tekne turuyla gezilir. Halfeti'de öğle yemeği sonrası, şehre arabayla 3 saat uzaklıktaki Nemrut dağı'na doğru harekete geçilir. Burada misafirlerimiz Nemrut Dağı'nın zirvesine ulaşmak için yürüyüşlerine başlarlar. Zirveye ulaşıldığında Nemrut'un hikayelerini ve tarihini keşfederken, güneşin batışının tadını çıkartırlar. Akşam yemeğinin ardından Adıyaman'da konaklama için hareket edilir.

3. Gün / Adıyaman - Şanlıurfa - Harran

Otelde kahvaltı sonrası Şanlıurfa'ya doğru hareket edilir. Burada ilk durağınız Şanlıurfa şehir merkezinde oldukça yakın bir yerde bulunan Göbeklitepe'dir. 12.000 yıllık bir tarihi olduğu düşünülen Göbeklitepe'de, dünyanın ilk tapınağında mistik bir yolculuk yaptıktan sonra Şanlıurfa şehir turu başlar. Peygamber Eyyüp Mağarası ile Hz. İbrahim'in yakılmaya çalışıldığı Balıklıgöl (Halil-ul Rahman Gölü) ilk duraktır. Öğle yemeği molasından sonra, şehir merkezine 45 km mesafede bulunan Harran'a doğru hareket edilir. Burada, dünyada kurulan ilk üniversite olduğu düşünülen Harran Üniversitesi Harabeleri gezilir. Harran şehir turu ile bu antik kenti dilediğiniz gibi keşfettikten sonra, akşam yemeğinde geleneksel "Şanlıurfa Sıra Gecesi" programına katılmak için yola çıkarsınız. Yöreye ait yemekleri tadıp canlı müziklerle eğlendikten sonra gece tamamlanır. 

4. Gün / Şanlıurfa - Mardin - Diyarbakır

Kahvaltıdan sonra  dil ve din başkenti olarak bilinen Mardin'e gitmek üzere otelden ayrılınır. Doğunun eşşiz şehirlerinden biri olan Mardin'de Kırıklar Kilisesi, Kasimiye Medresesi, Dara Antik Kenti, Şehidiye Cami, ve Eski PTT binası ziyaret edildikten sonra öğle yemeği için yerel bir restorana gidilir. Program Abbaralar ve Dayrulzafar Manastır'nın ziyaretleriyle devam eder. Mardin şehrinin tadını çıkardıktan sonra konaklama için Diyarbakır'a doğru yola çıkılır.

5. Gün / Diyarbakır 

Zengin kültürel mirasıyla Türkiye'nin doğusundaki en tarihi şehirlerden biri olan Diyarbakır turu otel kahvaltısından sonra başlar. Turda ilk olarak üzerindeki birçok yazıt ve motif ile döneminin izlerini yansıtan heybetli Diyarbakır Kapıları (Mardin kapısı, Urfa kapısı, Saray kapısı) ile tanışırsınız. Daha sora Harem-i Şerif olarak kabul edilen Ulu Cami ve bugün müze olarak hizmet veren şair Cahit Sıtkı Tarancı'nın evi ile tura devam edilir. Yerel bir restoranda verilen öğlen yemeği molasından sonra On Gözlü Köprü ile Hevsel Bahçeleri gezilir. Turun bu son duraklarının ardından dönüş yolu için Diyarbakır Havalimanı'na doğru yola çıkılır. 

Copyright © 2018 | Kaliru Turizm | Web tasarım Deltawebsistem