| Tarihi Çarşılar ve Hanlar /

Tarihi Çarşılar ve Hanlar

Gümrük Hanı etrafındaki çarşılardan Bedesten’de mahalli giysiler, yaşmak, ehram; Sipahi Pazarı’nda  halı, kilim, keçe, kürk heybe; Hüseyniye Çarşıları’nda Bakır işleri; Kınacı ve Pamukçu Pazarı’ndaki kuyumcularda bulunan yöresel takılar Urfa’ya ait  el sanatları ürünleridir. Bu çarşılar etrafında yöresel yiyeceklerden her türlü baharat, Urfa peyniri, Urfa pul biberi (isot), Urfa fıstığı, Nar pekmezi, Meyan Kökü ve Şifalı bitkiler alınabilecek en güzel hediyelerdir.
Tarihi hanların çoğu Balıklıgöl’ün doğusunda yer alır. Şanlıurfa il merkezinde Osmanlı dönemine ait Gümrük Hanı, Hacı Kamil Hanı, Barutçu Hanı, Mençek Hanı, Şaban Hanı, Kumluhayat Hanı, Fesadı Hanı, Samsat Kapısı Hanı, Millet Hanı ve Topçu Hanı olmak üzere 10 adet büyük han bulunur.

Gümrük Hanı

Haşimiye Meydanı yakınındadır. 1562 yılında, Kanuni Sultan Süleyman zamanında Behram Paşa tarafından yaptırılmıştır.Hanın avlusunu çevreleyen dükkânların üzerinde, önleri revaklı ikinci kat odaları yer almaktadır. Kafeteryaların bulunduğu avlusundan Halil-ür Rahman Gölü'nün suyu geçmektedir.
GÜMRÜK HANI SANAL TUR İÇİN TIKLAYINIZ...

Sipahi Pazarı

Gümrük Hanı'nın batısına bitişik olarak inşa edilmiş, bir kapalı çarşıdır. 1562 tarihinde yaptırılmıştır. Halı, kilim, keçe, kürk satılmaktadır.
SİPAHİ PAZARI SANAL TUR İÇİN TIKLAYINIZ...

Kazzaz Pazarı

Gümrük Hanı'nın güneyine bitişik olarak 1562 yılında inşa edilmiş kapalı çarşıdır. Bezzazistan adıyla da bilinen çarşının dört kapısı bulunmaktadır. Yöresel giysi ve aksesuarlar satılmaktadır.
KAZZAZ PAZARI SANAL TUR İÇİN TIKLAYINIZ...

Hüseyniye Çarşıları

1887 yılında inşa edilmiş bu kapalı çarşıda bakırcılar ve kalaycılar bulunmaktadır.
HÜSEYNİYE PAZARI SANAL TUR İÇİN TIKLAYINIZ...GALERİ

Gümrük Hanı
İsotçu Pazarı
Hüseyniye Çarşıları
Sipahi Çarşısı

Tarihi Çarşılar ve Hanlar Kaliru Turizm & Seyahat Acentası Şanlıurfa